Atletizmin Tarihçesi ve Türkiye’de Atletizm Sporu

  • Anasayfa
  • Blog
  • Atletizmin Tarihçesi ve Türkiye’de Atletizm Sporu

Atletizmin Tarihçesi ve Türkiye’de Atletizm Sporu

Atletizm sözcüğünün kökeni Yunancada “başarı, kavga ve armağan” gibi anlamlara gelen “Athlos” kelimesine dayanmaktadır.


 Atletizmin Tarihi - Türkiyede Atletizm Sporu Osmanlı Dönemi

Atletizm Yunan kaynaklı bir etkinlik gibi yer edinmişse de tarihi kayıtlara göre Eski İrlanda’da ilk atletik yarışmaların yapıldığının kayıtlarına rastlanmıştır. İngiliz kaynaklarında da bulunan  Tailteann Oyunları M.Ö. 2000 yıllarında düzenlenmekteydi.

Mezopotamya, Meksika, Girit, Çin, Hindistan ve Mısır gibi ülkelerde yapılan arkeolojik kazılarda da olimpiyat sporunun çeşitli dallarda yapıldığına dair kanıtlara rastlanmıştır.

Atletizm Tarihi 

M.Ö. 776 yılında Yunanistan'ın Mora Yarımadasındaki Elis şehrinde bulunan Olimpia’da başlayan ve M.S. 392 yılına kadar süren “Olimpiyat Oyunları” ise modern atletizmin kaynağı olmuştur.

Olimpia’da düzenlenen oyunlarda koşu, uzun atlama, disk atma, cirit atma ve güreş gibi sporlar icra edilmiştir. Ayrıca bu sporların birleşimi olan antik pentatlon da oluşturulmuştur.

Olimpiyat oyunlarının 4. ve12. yüzyıllar arasında yapıldığına dair bir tarihi kayıt ise bulunamamıştır. Bu dönemler arasında atletizmin ve olimpiyatların krallar tarafından yasaklandığı bilinmektedir.

15. Yüzyılda yeniden popülerleşen olimpiyatlar ve atletizm sporu bu tarihten itibaren tüm uygarlıklarda gelişim göstermiştir. İngiltere’de ve Amerika’da 19. Yüzyılda atletizm kulüpleri kurulmaya başlamıştır.

Türkiye’de Atletizm Sporunun Gelişimi

Osmanlı İmparatorluğu atletizm ile 1870 yılında tanışmıştır. Beden eğitimi öğretmeni "Curel" Osmanlı için ilk atletizm çalışmalarını başlatan isim olmuştur.

Türkiye Atletizm Federasyonu ise 1923 yılında kurulmuştur.

Türkiye’de geçtiğimiz 20 yılda çok az sayıda tartan atletizm pisti bulunmaktaydı. Günümüzde ise SFS Mühendisliğin de katkılarıyla neredeyse her ilimizde tartan atletizm pisleri yapılmıştır.

Tartan pist yapımı ile ilgili bilgi almak için linki tıklayınız https://www.sfsmuhendislik.com/hizmetler/atletizm-pisti-yapimi.html

Uluslararası atletizm yarışmaları ilk olarak 1877 yılında İngiltere ve İrlanda arasında düzenlendi. 1913 yılında ise bu sporun gelişimine en önemli kırılma noktası olan Uluslararası Atletizm Birliği kurulmuştur.