Rulo Hazır Çim Uygulamanın Püf Noktaları

  • Anasayfa
  • Blog
  • Rulo Hazır Çim Uygulamanın Püf Noktaları

Rulo Hazır Çim Uygulamanın Püf Noktaları

Rulo Hazır Çim Uygulamanın Püf Noktaları


Rulo hazır çim uygulaması için dikkat edilecek birkaç püf noktası vardır. Bunlardan en önemlisi rulo hazır çimi satın aldığımız yer ile uygulanacak stadyumun aynı iklim koşullarında olması gerekmektedir. Çünkü hazır olarak alonan doğal rulo çim yetiştirildiği iklim şartlarından alınıp, bambaşka bir iklime adapte edilmeye çalışıldığında adaptasyon sorunu yaşar ve sonuçlar kötü olur.

Rulo Çim Uygulama

Rulo Çim Uygulaması ve Bakımı

Stadyumlarda rulo çimin döşeneceği zeminin önceden iyi hazırlanmış bir zemin olması gerekmektedir. Burda alt zeminin sulanmış olması gerekir. Kuru bir zemine değil, nemli bir zemine hazır rulo çimin serilmesi gerekmektedir.

Serildikten sonra bir silindir vasıtasıyla üzerinden geçilmek suretiyle hazır çim ile toprağın birbirine iyi bir şekilde tutnması yapması sağlanmalıdır. Taşıma esnasında rulo çimlerin zarar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Araçtan indirilirken fırlatılmamalıdır.

Uygulama işleminden sonra sulama önem arz etmeye başlar. Düzenli sulama ile hazır çimin, yetiştirildiği yerden gelirken kesilen köklerinin futbol sahası zeminine adapte olup, kök salması için bir süre gereklidir. Bu süre rulo çimin uygulamasından itibaren yaklşık 2 haftadır gündür. Çimin zemine uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için 15 gün sonunda çimi kaldırıp bakmak gerekir. Bu sürede zemine tutunmuş olsa da daha iyi sonuç almak için 2 ay gibi bir süre beklenmesi daha sağlıklı olacaktır. 

Rulo doğal çim sulamasında toprağın 10 cm altına suyu girecek kadar su vermek gerekir. Sulama sağlıklı bir çim için çok önemlidir. Ayrıca sulama sıklığı da önemlidir. Sulama sıklığı bölgeye ve futbol oynanma sıklığında göre değişebilir. Lütfen bizi arayarak uzmanlarımızdan bilgi alınız.

Çimler bahçelerimizin halılarıdır. Dolayısıyla çimimizin de halı formatında olmasını yani kısa kesilmiş, düzgün, kel alanları olmayan ve koyu yeşil renkte olmasını isteriz. Başından beri bahsettiğimiz tedbirlerle bunu yapmak mümkündür.